این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر عباس سعادت کاملا محفوظ می باشد

اصل مشخص بودن هدف

اصل مشخص بودن هدف
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/17 1 نظر

 

گام آغازین رسیدن به هر گونه موفقیتی، مشخص بودن هدف است. برجسته ترین افراد جهان با به کارگیری اصل "مشخص بودن هدف" در زندگی خود به موفقیت های چشمگیر دست یافته اند. هیچ کس تا به حال بدون به کارگیری این اصل به موفقیت دست نیافته است. 

 

 

 

اصل مشخص بودن هدف

هدف قطعی و اصلی خود را در زندگی مشخص کنید

قبل از هر چیز دیگری در زندگی مقصد واحد داشته باشید، هدفی مشروع و مفید در نظر بگیرید و خود را بی قید و شرط وقف آن کنید. شناخت هدف امری حیاتی است. محققان در تحقیقی مشهور درباره دانشجویان دانشگاه ییل دریافتند که تنها سه درصد از آن ها برای موفقیت خود هدف گذاری و برنامه ریزی کرده اند. این محققان بیست سال بعد با آن ها مصاحبه کردند و متوجه شدند آن سه درصد از لحاظ مالی موفق تر از 97 درصد دیگر عمل کرده اند. از هر صد نفر، نود و هفت نفر مانند ماهی در تنگ دور خود می چرخند و در پایان با دستان خالی به جای پیشین باز می گردند.

بخش عمده دلیل آن به مسایل بیولوژیکی مربوط می شود. در مغز ما بخشی وجود دارد که سیستم فعال کننده شبکه ای (RAS) نام گرفته است و یکی از کارکردهای آن فیلتر کردن اطلاعات است. اگر به تمامی اطلاعاتی که از طریق حواس پنج گانه خود در شبانه روز دریافت می کنید آگاهی پیدا می کردید، بدون شک دیوانه می شدید! این سیستم برای جلوگیری از چنین اتفاقی، مسایل بی ارتباط با افکار و عقاید شما را حذف می کند و به این ترتیب دامنه آگاهی شما را محدود می سازد. آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که تصمیم بگیرید مثلا ماشینی بخرید و بعد ناگهان آن را همه جا ببینید؟ این اتفاق به دلیل فعال شدن سیستم RAS رخ می دهد. آن ماشین همیشه همان جا بوده با این تفاوت که قبل از تصمیم شما برای خرید ماشین برایتان اهمیتی نداشته و از این رو، RAS آن را حذف می کرد و شما به آن توجهی نمی کردید.

برخورداری از هدفی قطعی و اصلی باعث فعال سازی سیستم RAS می شود و به این ترتیب شما می توانید فرصت هایی که شما را در دستیابی به آن هدف یاری می کنند، تشخیص دهید.

مزایای مشخص بودن هدف

1- مشخص بودن هدف باعث پرورش خود به خود خوداتکایی، ابتکار عمل فردی، قوه ی تخیل، شور و اشتیاق، تسلط بر خویشتن و متمرکز شدن تلاش ها می شود. تمام این ها پیش شرط های حیاتی و مهم دست یافتن به موفقیت به شمار می روند.

2- باعث می شود فرد وقت خود را تنظیم کند و با طرح و برنامه ی روزانه ای پیش برود که به موفقیت و دست یافتن به هدف های عمده ی وی منجر شود. 

3- فرد را در بازشناسی فرصت های مرتبط با هدف های عمده اش هشیارتر می سازد و به او شجاعت قاپیدن این فرصت ها و استفاده از آن ها را می بخشد.

4- به فرد اعتماد و اطمینان می بخشد و لطف و محبت دیگران را جذب می کند. کسی که می داند مقصدش کجاست و مصمم است به آنجا برود همیشه کسانی را خواهد یافت که او را یاری و همراهی کنند.

5- بزرگترین مزیت مشخص بودن هدف این است که از راه مثبت کردن فضای ذهن و رها کردن آن از زیر بار ترس، شک و تردی، دلسردی، بی تصمیمی و دست دست کردن، راه را برای آن حالت روانی که ایمان نامیده می شود هموار می کند.

6- در فرد روحیه موفقیت ایجاد می کند و از او در برابر روحیه ی شکست محافظت می کند.

چند نمونه از کسانی که در نتیجه ی به کارگیری اصل مشخص بودن هدف به مدارج بالا رسیده اند:

والتر کرایسلر کارش را به عنوان تعمیر کار ساده ی خودرو آغاز کرد اما بعدها به مقام ریاست یکی از بزرگترین و موفق ترین کارخانه های خودروسازی جهان رسید.

توماس ادیسون اختراع و اکتشاف را به عنوان شغل خود برگزید.

هنری فورد نخستین کارخانه ی خودروسازی را در آمریکا بنیان نهاد.

اندرو کارنگی با راه انداختن فروشگاه های کالاهای ارزان قیمت خودش را ثروتمند ساخت.

همه این مردان موفقیت خود را اساسا مدیون پیروی از اصل مشخص بودن هدف هستند؛ یعنی آگاه بودن از این که به کجا می خواهند بروند و داشتن طرح و برنامه برای رسیدن به آنجا و پیگیری پیوسته ی همیشگی آن طرح و برنامه.

مشخص بودن هدف برای همسران و مادران، دانش آموزان مدرسه و به طور کلی تمامی زمینه های زندگی همچون روابط انسانی، رشد و پیشرفت فردی و همچنین موفقیت شخصی کاربرد دارد. بدون مشخص بودن هدف، دست یافتن به موفقیت در هر زمینه ای کاملا ناممکن است. ما باید بدانیم به کجا می رویم و چرا به آنجا می رویم. همچنین باید برای رسیدن به آنجا مصمم باشیم. این اصل در مورد همه ی مردم در هر شغل و پیشه ای کاربرد دارد و استثنا نمی شناسد. هیچ کس تا به حال بدون مشخص بودن هدف به موفقیت دست نیافته است. البته هدفی که بالاتر از حد متوسط است. شاید کسی بتواند بدون مشخص بودن هدف یک دانه بادام زمینی را ایستاده نگاه دارد، اما اگر او انتظارات خود را بالا نبرد و ذهنش را وادار به تمرکز بر چیزی برتر و بزرگ تر نکند، به جایی نخواهد رسید.

توصیه ای برای شما

ساده به نظر می رسد، ولی واقعیت این است که اکثر مردم نمی دانند هدف قطعی و اصلیشان چیست. فکر کردن به این سوال در تعیین هدف به شما کمک می کند: اگر به اندازه کافی پول و زمان در اختیار داشتم، با زندگی ام چه کار می کردم؟ حداقل پنج مورد یادداشت کنید. 

 

نظرات

captcha Refresh
پریسا
۱۳۹۷/۱۰/۱۸۰۰
پاسخاین مطلب خیلی فوق العاده اس و حقیقته محضه ، من خودم بعد از مشخص کردن هدفم ، متوجه فعال شدن سیستم RAS مغزم شدم ،حتما استفاده کنین

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3