این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر عباس سعادت کاملا محفوظ می باشد

پول

پول
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/08 1 نظر

 

درک فعلی شما در مورد پول چیست؟ اغلب موارد، این فقط کاغذ است، درست است؟ اما پول به معنی واقعی چه معنا و مفهومی دارد؟

 

 

 پول

واژه هایی اندک یافت می شوند که احساسات و عواطف انسانی را تا این اندازه بر می انگیزند.

بسیاری از ما حتی از صحبت کردن درباره ی پول می پرهیزیم. پول نیز، همچون امور سیاسی یا مسایل زناشویی، موضوعی است که صحبت کردن درباره ی آن اغلب به هنگام شام خوردن یا در محیط شغلی چندان جایز و شایسته به نظر نمی رسد. ممکن است ما گاهی در گفت و گوهای مودبانه ی خودمان از واژه ی "ثروت" استفاده کنیم؛ اما حرف زدن درباره ی "پول" کمابیش برای ما ممنوع است. این واژه به شیوه ای عادت گونه برای ما واژه ای ناهنجار و زشت به شمار می آید. بسیاری از ما پول داشتن را موضوعی شخصی و گاهی هم شخص پولدار را گناهکار می دانیم. پول ممکن است سبب شود بعضی انسان ها به دلیل داشتن آن به احساس گناه و بعضی انسان ها به دلیل نداشتن آن به احساس شرمساری دچار شوند.

اکنون، چنین سوالی مطرح است: پول به معنی واقعی چه معنا و مفهومی دارد؟

پول، برای بعضی از ما، نقشی مهم و حیاتی دارد؛ اما برترین اولویتمان را تشکیل نمی دهد. در این حالت، پول به سادگی همچون یک ابزار یا گونه ای توانمندی برای خدمت کردن به دیگران یا خوب زیستن به کار می رود. بعضی انسان ها نیز روی این کره خاکی حضور دارند که حرص و طمعی شدید را نسبت به پول احساس می کنند. در این صورت، پول بی تردید خود این افراد و گاهی انسان های پیرامونشان را نیز به سوی تباهی پیش می برد. بعضی انسان ها حتی حاضر هستند ارزش های زندگی شان را به ازای به دست آوردن مقداری پول از دست بدهند. برای نمونه؛ آنان ممکن است سلامتی، وقت، خانواده، عزت نفس و در بعضی موقعیت ها نیز حتی راستی و صداقت خودشان را برای به دست آوردن مقداری پول فدا کنند.

پول در اصل با قدرت پیوند خورده است.

همه ی ما مشاهده کرده ایم که پول چگونه ممکن است برای ساختن یا نابود کردن به کار رود. پول ممکن است برای واقعیت بخشیدن به رویایی ارزشمند یا شروع کردن جنگی ناجوانمردانه به کار رود. شما می توانید پول را برای خریدن هدیه ای ارزشمند یا تهیه کردن یک اسلحه به کار ببرید. پول ممکن است برای کارهایی هزینه شود که باور، خلاقیت و اندیشه های ناب شما را نشان می دهد. از سوی دیگر، پول ممکن است نشان دهنده ی احساس ناامیدی، خشم یا نفرت شما باشد. پول ممکن است به منزله ی ابزاری برای تاثیر گذاری در دیگران به کار رود. بعضی انسان ها نیز به خاطر پول ازدواج می کنند و سپس به بهای واقعی آن پی می برند.

به هر حال، همه ما می دانیم که پول از بعضی جنبه ها فقط و فقط گونه ای توهم است. امروزه، پول را حتی نمی توان به صورت طلا یا اسکناس در نظر گرفت. شاید بتوان گفت که پول به صورت صفر و یک های موجود در حساب های بانکی است. پول به معنای واقعی چیست؟ پول همچون بوم نقاشی است و همان معنا یا احساسی را می پذیرد که ما روی آن ترسیم می کنیم.
در نهایت، باید بگویم پول حتی خواسته ای نیست که جست و جویش می کنیم... این طور نیست؟ ما به معنای واقعی خواستار حالتی احساسی هستیم که تصور می کنیم پول داشتن ممکن است آن را برای ما به ارمغان آورد. به چند نمونه از این حالت های احساسی توجه کنید:
1- احساس قدرتمندی،
2- احساس استقلال،
3- احساس امنیت،
4- احساس توانمندی برای کمک کردن به انسان های نیازمند یا افرادی که دوستشان داریم،
5- احساس بهره مند بودن از توانایی انتخاب کردن و
6- احساس زنده بودن.

پول بی تردید یکی از ابزارهایی است که ما با به کار گیری آن می توانیم رویاهای ارزشمندمان را به واقعیت زندگی مان تبدیل کنیم.

به هر حال، حتی اگر پول فقط و فقط گونه ای حالت احساسی را به وجود می آورد و مفهومی انتزاعی دارد؛ شما، در صورت در اختیار نداشتن پول کافی، نمی توانید آن حالت احساسی را تجربه کنید!  

نظرات

captcha Refresh
سحر مهراجی
۱۳۹۷/۱۱/۱۵۰۰
پاسخعالی . دقیق ترین تعریف از پول. زدید به هدف

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4