این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر عباس سعادت کاملا محفوظ می باشد

کسب و کار

 

تصمیم گیری برای شروع یک کسب و کار یکی از مهمترین تصمیماتی است که در عمرتان می گیرید. مادامی که کسب و کار خود را رشد می دهید، درک چرخه عمر کسب و کار به شما کمک می کند که با اطمینان خود را برای کارهای در پیش رو  آماده کنید. کسب و کارها هم مانند افراد، از طریق مراحل مختلفی که در طول عمر خود دارند رشد می کنند. این کسب و کارها در ابتدا با یک شغل شروع می شوند و سپس با شروع و رشد ادامه پیدا می کنند و در نهایت با خروج شما از کسب و کار تمام می شود. شما قادر خواهید بود با راهبردی کردن هوشمند مسیر رشد، آینده شرکت خود را کنترل و هدایت کنید. با داشتن یک سری مجموعه مهارت ها و دیدگاه های ذهنی می توانید حرکت رو به بالا برای چرخه موفقیت ایجاد کنید.

 

مراحل رشد چرخه کسب و کار

چالش ها و راه حل ها

هر مرحله از چرخه عمر کسب و کار یک سری فرصت ها و چالش ها برای ما ایجاد می کند. به نظرتان کسب و کار شما در کدام یک از مراحل زیر است؟

 

 

 

 

1. رشد شغلی

اگر چه ممکن است که کسب و کار شما فعلاً در حد یک ایده باشد، اما رشد یک شغل اولین مرحله در چرخه رشد کسب و کار است. حتی اگر هیچ کسب وکاری را شروع نکنید، ایجاد یک شغل فرصتی ایده آل برای رسیدن به مهارت رهبری بحران و داشتن اگاهی فردی از سبک کار و نیز تسلط بر راهبردهای مدیریت مانند مذاکرات و بهبود دارایی های تان است. فرآیند شناخت فردی در عین بهبود مهارت های فردی تان بدون شک اهرمی برای ایجاد یک شغل معنادار و رضایت بخش خواهد بود در حالی که شما را برای کارآفرینی نیز آماده می کند.

 

 

2. آیا باید کسب و کار خود را شروع کنید؟

تلاش برای تبدیل کردن یک علاقه یا فعالیت های فوق برنامه با هدف ایجاد یک کسب وکار به نظر ترسناک می رسد. راه درازی پیش رو دارید، برای نمونه چه بخواهید چه نخواهید باید کار اصلی تان را رها کنید و ببینید که آیا شرایط لازم برای مالک یک کسب و کار شدن را دارید یا خیر. از تمامی منابع موجود برای برقراری ارتباط با اهداف کسب وکار خود استفاده کنید در عین حال در تلاش برای بهبود کسب و کار خود باشید. از منابع آموزشی کسب و کار برای تسلط بر نکات مهم این حرفه مانند چگونگی فروش محصولات خود، اولویت بندی در نوآوری و رهبری به صورت موثر استفاده کنید. زمانی کافی برای تحقیقات خود در این زمینه صرف کنید تا درک بهتری از صنعتی که می خواهید بیابید. هیچ وقت فراموش نکنید که تمرین برای تقویت حرف زدن با خود دیر نیست چرا که باید خودتان را برای شروع احتمالی کسب و کار خود آماده کنید.  

 

 

3. شروع یک کسب و کار موفق

راه اندازی شرکت یکی از مراحل هیجان انگیز چرخه ی کسب وکار است. جهش بزرگی داشته اید و به دنبال رویای خود هستید. وقتی فرآیند کسب و کار به مرحله ی شروع می رسد، یعنی اینکه به طور موفقیت آمیز به سرمایه لازم برای شروع یک کسب و کار دست یافته اید و تمام زمان و انرژی خود را صرف می کنید تا پایه های هویت نام تجاری و فرهنگ شرکت خود را محکم بنا کنید. در این مرحله از چرخه ی کسب و کار است که باید در آن زمان کافی سرمایه گذاری کنید و دیدگاه خود نسبت به کسب و کارو خدماتی که ارائه می دهید را ناب کنید. صنعت مدنظرتان را بررسی کنید و از دوستان و همکاران خود نظرات شان را بپرسید. کم کم تغییراتی در کارتان ایجاد کنید تا دائماً در حال بهبود و پیشرفت باشید. تحقیقاتی در زمینه ی بازار داشته باشید تا درک کاملی از بازار هدف داشته باشید. فراموش نکنید که اقدامات داخلی، امور مالی و فرهنگ شرکت تان را محکم و استوار ایجاد کنید چرا که این موارد در نهایت مسیر فازهای بعدی چرخه ی رشد را مشخص می کنند.

 

 

4. چطور کسب و کار خود را رشد دهید؟

اگر بعد از سال های بعد از راه اندازی کسب و کار دوام آوردید، وارد مراحل جذاب توسعه چرخه کسب و کار می شوید، شرکت شما در حال حاضر به خوبی تاسیس شده و می توانید رشد بسیار زیادی داشته باشید. شاید در این مرحله باشد که مشکلات زیادی خواهید داشت چرا که اکثر شرکت ها به خاطر رشد بسیار سریع دچار مشکلات بسیاری شده اند. به جای دنبال کردن رشدی که تحت کنترل تان باشد، دوره ی رشدی را انتخاب کنید که در آن تیم تان، فرهنگ شرکت، راهبردهای حفظ مشتری و فرآیندهای فروش را شکل دهید. با ایجاد این ظرفیت ها می توانید بیشترین و بهترین عملکرد را در سال های پیش رو داشته باشید.

اگر به دنبال رشد دائمی هستید، به جایی برسید که شرکت تان در این روال گام بر می دارد. شما پایه های کسب و کار خود را بنا کرده اید و حال کسب و کارتان مثل یک موتور روغن کاری شده، خوب کار می کند. تیم تان به طور منسجم کار می کند و می توانید به خوبی کارها را به آنها محول کنید. فروش تان دائمی است و حتی این احتمال می رود که وارد بازار جدید هم شوید. شاید بخواهید منابع درآمد و سهم بازار را اولویت بندی کنید. برای رسیدن به این مهم باید محصولات جدید یا خدمات نو را که بازار هدف می طلبد بررسی کنید.

 
 

5. راهبرد خروج

وقتی که کسب و کارتان به مرحله ی ثبات می رسد، باید از ثمره ی کار خود لذت ببرید و از آنها برای کارهای بعدی استفاده کنید. اگر براساس راهبرد کسب و کار خود را پیش برده اید، بدون شک می توانید آینده ی کسب و کارتان را براساس استقلال مالی بنا کنید. وقتی که به اهداف مدنظر می رسید، این انتخاب را دارید که یا کسب و کارتان را ادامه دهید یا از صنعتی که در آن هستید خارج شوید. برای این که آماده ی این کار ها باشید باید راهبرد خروج برای خود انتخاب کنید. شاید کمی خودبینانه باشد که در مورد فروش یا بستن کسب و کار خود فکر کنید، اما داشتن یک راهبرد خروج از این مرحله به شما کمک می کند فرود آرام و خوبی داشته باشدی. ایجاد یک راهبرد خروج از ابتدا شما را در برابر خطرات شروع و ادامه ی یک کسب و کار که در آن محصولات و خط های زمانی اش امکان رسیدن به اهداف را برایتان فراهم نمی کند محافظت می کند. اگر رویای تان سفر در دوران بازنشستگی است اما برنامه ای مطابق با کسب و کاری که باز کرده اید ندارید، بدون شک با بن بست هایی در مسیر محقق کردن رویاهای تان روبرو می شوید. داشتن برنامه ی خروج به شما کمک می کند فعالیت های کسب و کارتان را به سمت هدفی که برای دوران بازنشستگی و سفر دارید هدایت کند. براساس چیزی که می خواهید در کسب و کار فعلی تان به دست آورید، باید بین فروش یا یک خریدار خونگرم، اکتساب، انحلال یا افزایش درآمد (حقوق، پاداش و منافع) یکی را انتخاب کنید.

 

 

اهمیت تعیین سرعت خود

وقتی که حرف در مورد تعیین مراحل چرخه رشد کسب و کار است، آن را شروعی دوباره برای تمرین ماراتن بدانید. به عنوان یک دونده تازه کار، بدون شک هیچ وقت بی تمرین برای مسابقات دو ماراتن ثبت نام نمی کنید. اگر خیلی زود تمرینات سخت را شروع کنید، ممکن است به خودتان آسیب بزنید، و شاید هم با آن کارتان شایستگی شرکت در مسابقات را به دست نیاورید. در عوض، باید به گونه ای تمرین کنید که سرعتی مناسب با شروع مسابقات داشته باشید و به تدریج قدرت و استقامت خود را با افزایش تمرینات بیشتر کنید. تمرینات جدی و با سرعت مناسب شما را آماده دو ماراتن زندگی می کند. رشد کسب و کار هم همین روال را دارد. وقتی که سرعت خود را حین چالش برای پیشرفت تنظیم می کنید، می توانید تحمل در کسب وکار را بیشتر کنید.

 

نحوه استفاده از مراحل مختلف چرخه کسب و کار به نفع خودتان

اگرچه هدف از تعیین مسیر چرخه های کسب و کار ممکن است گاهی اوقات دلهره آور باشد، واقعیت این است که راه اندازی یک کسب و کار موفق هم در دسترس شما است. تنها چیزی که نیاز دارید دانش کافی در مورد کسب و کار و نیز اعتماد به نفسی است که با تقویت فردی همراه است. در آخر این دیدگاه شما است که باعث ایجاد تمایز بین عامل کسب و کار و مالک کسب و کار می شود. قدرت را در دست بگیرید و سعی کنید علیه شکست در برابر ترس و عقاید محدودکننده که شما را از تسلط در کسب و کارتان دور می کند بایستید. تصور این را بکنید که اگر نمی ترسیدید به چه چیزی می رسیدید. مهارت و تسلط در چرخه های کسب و کار با کمک 7 زمینه کلیدی برای تسلط در کسب و کار را کسب کنید، یک سری محتوا که در آن یاد می گیرید چطور شرکت خود را از سایرین در رقابت متمایز کنید و مشتریانی وفادار برای همیشه داشته باشید.

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1